«

»

Sty 23 2016

Zmarł o. Wojciech Kowalczyk CP

W sobotę 23 stycznia 2016 r. w Szpitalu Ojców Bonifratrów zmarł opatrzony świętymi sakramentami w 40. roku życia, 9. roku życia zakonnego i 5. roku kapłaństwa ŚP. o. Wojciech Kowalczyk CP pasjonista. 

Msza Św. pogrzebowa planowana jest w czwartek 28 stycznia br. o godz. 11,00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej (Łódź, al. Pasjonistów 23). 

Po Mszy Św. nastąpi przewiezienie  ciała i złożenie do grobowca pasjonistów na cmentarzu pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Szczecińskiej. 

Wspólnota Pasjonistów i Rodzina.

owkcp

Ojciec Wojciech od kilkunastu miesięcy mężnie niósł krzyż swego cierpienia, zmagając się z chorobą nowotworową i przeplatając pobyty w szpitalu z okresami posługiwania – na miarę swoich sił i możliwości – w klasztorze i parafii. Jego postawa w tej chwili próby przypominała słowa św. Pawła od Krzyża, założyciela zgromadzenia pasjonistów: „Jeśli przychodzi choroba, jest to wielki dar cierpienia. Wtedy to naprawdę człowiek może zobaczyć, czy jest cierpliwy, pokorny i bezinteresowny.” Mogliśmy być świadkami takich właśnie owoców cierpienia o. Wojciecha. 

Przy czym swoją chorobę ten młody kapłan postrzegał nie jako dopust Boży, ale kolejny etap drogi duchowej i nową formę posługiwania swojej wspólnocie zakonnej i Ludowi Bożemu – zgodnie ze wskazówkami św. Pawła od Krzyża: „Nie ma innej drogi naszego wzrostu w kontaktach z Bogiem niż wypełnienie zadań, jakich Bóg od nas wymaga, zwłaszcza w chwilach fizycznego i psychicznego cierpienia, w których On jest wzmocnieniem nas samych.”

Rzeczywiście, w Chrystusie oraz Jego Męce szukał i znajdował o. Wojciech umocnienia na swojej krzyżowej drodze. Trwał wiernie przy swoim Mistrzu, jak zalecał św. Paweł od Krzyża: „Całe życie Jezusa było Krzyżem. Całe życie tego, kto służy Bogu, winno być więc takie, by zostać na Krzyżu z Jezusem.” W chwili szczególnego doświadczania tego krzyża o. Wojciech Kowalczyk zawsze powtarzał, że pragnie jedynie tego, by w całym tym doświadczeniu dokonywała się wola Zbawiciela. Temu postanowieniu był wierny do końca. 

Podziel się!

5 Komentarzy

Skip to comment form

 1. marek

  Wieczny odpoczynek racz Mu Dac PANIE a Swiatłosc Wiekuista Niechaj Mu swieci!Ojcze Wojciechu Odpoczywaj w Pokoju!!

 2. Bartek

  Znałem o. Wojciecha z Pieszej Pielgrzymki Płockiej na Jasną Górę. Wielki człowiek, bardzo oddany Bogu.

  Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen

 3. Paweł

  Święty człowiek… Ojcze Wojciechu, wstawiaj się za nami u Boga…

 4. Marek

  Podzielam podziw dla Wojtka, mojego dawnego współbrata. Uczyłem się od Niego…
  Moje kondolencje dla Ojców Pasjonatów.

 5. Adrian

  Myślę, że Ojcowie Pasjoniści powinni poważnie rozważyć starania o otwarcie procesu beatyfikacyjneg o śp. O. Wojciecha. Wiem, może na razie jest za wcześnie, bo zgodnie z prawem kanonicznym proces może rozpocząć się najwcześniej 5 lat od śmierci, ale powinni poważnie potraktować tę sprawę. Starać się o otwarcie można już wcześniej. Nie da się ukryć, że jest rzesza ludzi, którzy poświadczą, że o. Wojtek prowadził święte życie i umierał w opinii świętości. Jeżeli ktoś ma podobne zdanie, piszcie, dawajcie znać, niech nas zauważą i to rozważą. Pozdrawiam Ojców Pasjonistów i jestem wdzięczny, że niejako wychowali w swoim gronie takiego dobrego – dla mnie już świętego – kapłana. Z Panem Bogiem+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>