Scroll Top

Dom Miłosierdzia na Ukrainie

Dziś w TV Polonia miał swoją premierę reportaż poświęcony działalności pasjonistów w Smotryczu na Ukrainie. Kolejny z cyklu reportaży realizowany na Kresach, pokazuje działalność Domu Miłosierdzia, będącego domem opieki dla osób starszych i chorych. Dzieło to prowadzone jest przez Polską Prowincję Pasjonistów, którzy na Podolu posługują od roku 1991, czyli od początku istnienia wolnej Ukrainy. W posłudze wśród chorych i potrzebujących, nasi współbracia są wspierani przez siostry szarytki z prowincji poznańsko-chełmińskiej.

Program realizowany w środkowej Ukrainie w miejscowości Smotrycz, pierwszej stolicy Podola. Polacy mieszkali tu już od początku szesnastego wieku.

Na tej ziemi powstały pierwsze katolickie kościoły i klasztory. Zakon Dominikanów, który osiedlił się w Smotryczu już pod koniec XIV wieku, posiadał w okolicy rozległe majątki. W pobliskiej Tynnie od 1597 roku znajdowało się sanktuarium cudownego obrazu matki Boskiej Tynneńskiej. Przez wieki pielgrzymowało tu polskie rycerstwo. Za czasów sowieckich zniszczono prawie wszystkie sakralne budowle. Ucierpieli nasi Rodacy, których w ramach tzw. antypolskiej operacji – rozstrzeliwano, a rodziny zsyłano do Kazachstanu. Na Syberię wywieziono wielu księży. Ludzie modlili się po domach i zachowali wiarę swoich ojców.

Kiedy odrodziła się Kamieniecko – Podolska Diecezja, kapłani z Polski wrócili na Podole. Ówczesny ordynariusz diecezji – biskup Jan Olszański zaprosił Pasjonistów na tę umęczoną ziemię, aby odrodzili życie religijne i pomogli najstarszym mieszkańcom.

Emisja w czwartek, 17 lutego o godz. 19:10 i 1:10 i w poniedziałek, 21 lutego o godz. 12:15 w TVP Polonia. 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.