W Polsce

Klasztor w Przasnyszu
Klasztor w Przasnyszu

Do Polski, przybyli Pasjoniści z Rzymu w roku 1923. Stało się to za sprawą papieża Piusa XI (wcześniej nuncjusza w Polsce), który rozmiłowany w naszej ojczyźnie nalegał na przełożonego generalnego, dopóki ten się nie zgodził wysłać braci do Polski. W 1922 r. na „zwiad” udają się o. Juliusz i br. Kazimierz.

Z pośród wielu propozycji, jakie o. Juliusz otrzymał, zdecydowano się na prawie kompletnie zrujnowany klasztor po bernardyński w Przasnyszu. Bp. Płockiemu, Antoniemu Nowowiejskiemu zależało na dźwignięciu go z ruiny, więc nalegał na władze zakonne, aby to właśnie tu założono pierwszą placówkę. 17 czerwca 1923 r. przedstawiciel generała, o. Tyburcjusz Mennica, Hiszpan, oraz o. Juliusz Dzidowski i br. Kazimierz Staszewski objęli uroczyście w posiadanie ruiny kościoła i klasztoru, przekazane na wieczyste posiadanie pasjonistów. Zadanie założenia pierwszej wspólnoty zakonnej powierzono Włochowi, o. Bartłomiejowi Rapetti, który do pomocy otrzymał swojego rodaka, o. Piusa Falo.

Pierwsza wspólnota pojęła prace związane z adaptacją budynków klasztornych, przystosowaniem surowych reguł do polskich warunków oraz zaprezentowaniem zgromadzenia Polakom.

Szybko jednak w okresie międzywojennym rosło Zgromadzenie i poszerzało pole swego działania. Jego rozwój zahamowała dopiero II Wojna Światowa. W tym ciężkim czasie pasjoniści przeszli swoją własną drogę krzyżową: wypędzeni z klasztorów, rozbici, ścigani. Ośmiu zakonników zamordowano w obozach koncentracyjnych. Po wojnie polscy pasjoniści szybko zmobilizowali się i rozpoczęli na nowo działalność. W 1958 roku, utworzono w Polsce samodzielną prowincję zgromadzenia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sadowie, drugi dom zakonny pasjonistów. Kościół i budynki klasztorne malowniczo położone wśród lasu, stanowią swoistego rodzaju samotnię, wspaniale nadającą się do modlitwy i kontemplacji w domu tym znajduje się również nowicjat.

Dalsze domy to: Rawa Mazowiecka, kościół i parafia, gdzie czczona jest Matka Boska Pocieszenia; Łódź – kościół i parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej; Warszawa, tu mieści się dom studiów, Wisła, gdzie prowadzi się w pełnym zakresie duszpasterstwo wśród turystów i wczasowiczów. oraz Parafia św. Rozalii w Kieźlinach koło Olsztyna. Najnowszym klasztorem otwartym w 2009 roku jest Warszawa-Białołęka, gdzie pasjoniści prowadzą parafię i budują kościół św. Gabriela i Młodych Świętych.

Po za tymi są jeszcze dwa domy poza granicami Polski: na Ukrainie w Smotryczu, założenie klasztoru w Smotryczu jest spełnieniem życzenia papieża Piusa XI, który wysyłając Pasjonistów do Polski, prosił ich aby nie poprzestawali tylko na Polsce, aby udali się dalej na Wschód, i na Czechach w Jaromierzycach.