Scroll Top

II Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych

Z Biblią do młodych czy z młodymi do Biblii?
II Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych
Toruń, 12 listopada 2022 r.

Jednym z najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie wspólnoty kościelne: od rodzin żyjących wiarą przez parafie aż po Kościół Powszechny, jest to, które dotyczy przekazu wiary młodym pokoleniom. Już sam fakt, że trzeba pytać o różne grupy (dzieci, młodzież szkolna, młodzież akademicka czy pracująca), z których każda ma własną specyfikę, pokazuje złożoność tej kwestii. Także różne formy apostolatu biblijnego muszą postawić sobie pytanie, jak zwracać się do młodych i najmłodszych, by mówić do nich w sposób dla nich zrozumiały, przyciągnąć i utrzymać ich uwagę i zainteresowanie.

W roku 2021 odbyło się pierwsze Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych (Łódź, 6 listopada) zorganizowane przez Fundację „Słowo Krzyża” i Bractwo Słowa Bożego. W czasie dyskusji, jaka toczyła się w tym dniu, wskazano na wagę i pilność zagadnienia dotarcia z Biblią do dzieci i młodzieży. W tym roku (12 listopada 2022, Toruń) chcemy podczas kolejnego spotkania podjąć ten właśnie temat. Chcemy porozmawiać o tym, gdzie są dzieci i młodzież po doświadczeniach pandemii i konfrontacji ze skutkami wojny na Ukrainie, jak myślą i czują w cyfrowym świecie, w którym funkcjonują. Temu tematowi poświęcona będzie pierwsza, przedpołudniowa sesja Forum. Referat przewodni wygłosi p. dr hab. Krzysztof Pilarz z UMK w Toruniu, psycholog, czynny psychoterapeuta i teolog biblijny, z osobistym doświadczeniem rodzicielskim. W dyskusji panelowej prowadzonej przez p. Leszka Dembskiego wystąpią: o. Wojciech Werner SJ, duszpasterz akademicki i psycholog kliniczny, dh. podharcmistrz Piotr Bandurski (ZHR), bosman Przystani Kajakowo-Żeglarskiej w Inowrocławiu, autor i organizator wielu przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży i o. Justyn Berus OFMConv., dyrektor Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Druga sesja (popołudniowa) poświęcona będzie metodom duszpasterskim w apostolacie biblijnym dzieci i młodzieży. Referat wygłosi ks. dr Tomasz Wasilewski SPP, duszpasterz młodzieżowy z dużym doświadczeniem. Dyskusję panelową poprowadzi o. Waldemar Linke CP, a udział w niej wezmą: o. Jerzy Chrzanowski CP, duszpasterz dzieci, autor wielu autorskich koncepcji pracy z dziećmi, p. mgr lic. Olga Szypke, informatyk i teolog prowadząca badania nad wykorzystaniem technologii informatycznych w promowaniu treści religijnych oraz o. dr Łukasz J. Andrzejewski CP, prowincjał pasjonistów, duszpasterz młodzieży na warszawskiej Białołęce.

Na zakończenie spotkania Mszę Świętą dla uczestników odprawi ks. prof. dr hab. Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński, członek Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkie osoby konsekrowane zajmujące się apostolatem biblijnym, świeckich współpracowników i wszystkich, którym bliska jest tematyka wychowania religijnego dzieci i młodzieży.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.