Scroll Top

Obchody jubileuszowe w Rawie Mazowieckiej

W dniu 22.10.2023 w Rawie Mazowieckiej w kościele oo. Pasjonistów, została odprawiona uroczysta suma odpustowa ku czci św. Pawła od Krzyża, w roku Jubileuszowym 100 lecia przybycia pasjonistów do Polski i 85 lecia pracy duszpasterskiej w Rawie Mazowieckiej.

Przed rozpoczęciem mszy świętej, oddano hołd męczennikom niemieckich obozów koncentracyjnych, składając kwiaty pod tablicą na ścianie kościoła, upamiętniającej więzienie św. o. Maksymiliana Marii Kolbego wraz ze współbraćmi w tym kościele, w drodze do obozu w Amtitz.

Następnie o. Grzegorz Bartosik OFMConv wprowadził do kościoła relikwie św. O. Maksymiliana Marii Kolbego, po czym je pobłogosławił.

Mszy św. przewodniczył prowincjał Braci Mniejszych Konwentualnych prowincji warszawskiej o. Grzegorz Bartosik. Mszę koncelebrowali prowincjał polskiej prowincji pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski, przeor i proboszcz parafii pasjonistów w Rawie Mazowieckiej o. Wojciech Adamczewski, konsultor generalny pasjonistów o. Mirosław Lesiecki, ojcowie ze wspólnoty w Rawie Mazowieckiej oraz z innych klasztorów polskiej prowincji, m. in. z Łodzi, Warszawy – Białołęki, Przasnysza.

W homilii o. Grzegorz Bartosik ukazał wartość i sens cierpienia, które jest obecne w życiu każdego człowieka, i którego nie da się zrozumieć w oderwaniu od krzyża Chrystusa. Odnosił się przede wszystkim do postaci świętych o. Pawła od Krzyża i o. Maksymiliana Kolbego, którzy zmagali się w swoim życiu z wieloma przeciwnościami i trudnościami, ale całą swoją nadzieję pokładali w Chrystusie i właśnie z kontemplacji Krzyża czerpali siły do swojej posługi i misji niesienia światu Bożej miłości, a przykładem swojego życia uczyli innych zawierzenia się Panu Bogu. O. Grzegorz wspomniał w swojej homilii także wielkich założycieli zakonów z historii Kościoła – św. Franciszka z Asyżu i św. Ignacego z Loyoli, którzy swoje powołanie i zadanie odkryli właśnie w chwilach cierpienia. Wzgardzili oni bogactwem i sławą, które oferował im świat, a wybrali drogę poświęcenia, poprzez naśladowanie Chrystusa. Wśród wielkich zakonodawców Kościoła, szczególne miejsce zajmuje św. Paweł od Krzyża, który powołał do istnienia zgromadzenie mające na celu przybliżyć światu mękę Chrystusa i docenić jej owoce w życiu każdego z nas.

Pod koniec mszy, o. Łukasz Andrzejewski CP podziękował swoim współbraciom za organizację jubileuszu oraz za ich wieloletnią posługę w Rawie Mazowieckiej. Słowa wdzięczności płynęły także od parafian, którzy dziękowali za pracę i służbę pasjonistów w parafii.

Pod koniec mszy żegnano także o. Pawła Wójcika CP, który po rocznej posłudze w Rawie Mazowieckiej obejmuje funkcję proboszcza parafii w Łodzi.

Msza święta zakończyła się uroczystą procesją eucharystyczną wokół kościoła i odśpiewaniem hymnu Te Deum.

zdjęcia: p. Daniel Błędek

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.