Scroll Top

Dom Miłosierdzia

Dom Miłosierdzia
Smotrycz – Ukraina
Pasjoniści są obecni na Ukrainie już od 30 lat. Pierwsi nasi współbracia przybyli do Smotrycza na Podolu w czerwcu 1991 roku, więc jeszcze w czasie, gdy tereny te należały do ZSSR.  Od początku dzielili oni dolę miejscowej ludności, niosąc pociechę i nadzieję płynącą z Chrystusowego Krzyża. Spotykając w swojej pracy wiele starszych osób, które doświadczały samotności, ubóstwa oraz nie mogły liczyć na odpowiednią pomoc, postanowili stworzyć miejsce, gdzie nikt nie będzie wykluczony i gdzie każdy potrzebujący znajdzie pomoc materialną, medyczną i duchową.
Dom
w którym się Pomaga

Na początku wieku XXI, dzięki wsparciu współbraci z innych prowincji, udało się odkupić od upadającej firmy budynek biurowy, który w przyszłości miał pełnić, jeszcze wówczas nie do końca określoną funkcję domu pomocy. Adresatami tej idei były w pierwszej kolejności osoby samotne i starsze, jednak wydawało się, że zadanie przystosowania budynku do potrzeb tak wymagającej grupy przekracza możliwości zakonników. Początkowo prace rzeczywiście szły dość opornie, a ze współpracy wycofały się siostry, które miały wesprzeć pasjonistów w tym dziele.

Opatrzność jednak nie zawiodła i w 2017 roku prace znacznie przyspieszyły, dodatkowo swoją pomoc zadeklarowały siostry szarytki z prowincji chełmińsko-poznańskiej. W maju 2017 roku do Smotrycza przyjechały pierwsze siostry. Widząc, jak wiele osób potrzebuje pomocy, zdecydowano, że choć dom wymaga jeszcze wiele pracy, zostanie otwarty dla najbardziej potrzebujących.

Co
robimy?
Obecnie Dom Miłosierdzia może pomieścić 40 osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Na najwyższej kondygnacji przygotowano 4 pokoje interwencyjne dla osób, które nagle znajdą się w sytuacji kryzysowej (np. matek z dziećmi, które musiały uciekać z domu najczęściej ze względu na przemoc domową). W Domu na stałe mieszka i posługuje trzyosobowa wspólnota sióstr szarytek.
Opowiadając na potrzeby lokalnej społeczności siostry przygotowały również świetlicę dla dzieci i młodzieży. Jest to miejsce do dobrego spędzania wolnego czasu w przyjaznej atmosferze, gdzie zawsze można znaleźć pomoc w nauce, rozwijać talenty czy zjeść ciepły posiłek w gronie rówieśników.
Pomoc

Dom pomocy, jest otwarty dla wszystkich potrzebujących, bez względu na wyznanie, przekonania polityczne czy pochodzenie. Oferuje pomoc materialną, medyczną (również paliatywną) oraz duchową. Obecnie znajduje w nim schronienie na stałe od 25 do 30 osób, starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Otwartość i bezpieczeństwo

Chcemy tworzyć miejsce bezpieczne i gotowe przyjmować wszystkich szukających pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych czy rodzinnych. Poprzez to dzieło miłości pragniemy odpowiadać na miłość Chrystusa, której największy przykład mamy w Jego męce.

Wsparcie i rozwój

Młodzież i dzieci w działającej przy Domu świetlicy, mogą znaleźć pomoc w nauce, rozwijać swoje talenty oraz spotkać rówieśników oraz wolontariuszy cierpliwie wspierających ich w integralnym rozwoju.

Adres:

Dom Miłosierdzia
ul. Hrushewskiego 91-A
Smotrycz
Chmielnicka obl. Dunajewieckij r-n
Ukraina 32423

Więcej aktualności znajdziesz
na profilu na Facebook’u

Wesprzyj

Działalność Domu jak i kolejne prace remontowe są finansowane przez zakonnych współbraci z Polski i zagranicy, siostry szarytki oraz naszych przyjaciół i dobroczyńców. Jeśli chciałbyś dołożyć swoją cegiełkę, możesz to uczynić wpłacając darowiznę na subkonto Domu Miłosierdzia podane poniżej.

 

ZG. MĘKI JEZUSA CHRYSTUSA OO. PASJONISTÓW PROWINCJA

04-150 Warszawa, ul. Zamieniecka 21

51 1160 2202 0000 0004 5684 5248

 

Zbiórka na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/pomoc-samotnym-na-ukrainie

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.