Scroll Top

Duchowe doświadczenia św. Pawła w Castellazzo

o. Rafael Vivanco CP
W północno-zachodniej części półwyspu włoskiego w X wieku mieściło się miasto Gamondio, którego nazwa powstała z połączenia dwóch łacińskich słów: „gaudium” i „mundi”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „radość świata”. Sugestywna nazwa miejscowości kojarzona była z miejscem radości i marzeń, dobrego samopoczucia i spokoju. Gamondio brakowało jednak muru obronnego przeciwko najeźdźcom. Po podjęciu stosownych prac budowlanych, miasto otrzymało m.in: solidne obmurowanie, wieże oraz warownie. Od XVII wieku zaczęła funkcjonować również nowa nazwa miasta – Castellazzo, co w tłumaczeniu oznacza „forteca”, “fortyfikacja”.

Paweł Danei z Ovady, urodzony w 1694 roku, mieszkał z rodziną w Castellazzo od roku 1715. W jego duchowości można zauważyć silnie splecioną naturę Gamondio i Castellazzo, czyli radości świata i ducha obrony.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.