Scroll Top

Słowo Krzyża

Mądrość płynąca z krzyża Chrystusa jest zawsze nowa, ponieważ to słowo o Bożej miłości do cierpiącego człowieka, a ta miłość się nie starzeje. Zawsze nadąża ona za innowacjami w dziedzinie bólu, który dosięga ludzi w każdym miejscu i czasie i staje się rozdrożem między drogą zapiekłej w swym nieszczęściu samotności oraz drogą prowadzącą do osobistego spotkania z Bogiem, który wiernie trwa przy cierpiącym człowieku. Słowa płynącego z krzyża nasłuchujemy uważnie w jazgocie ulicy, w ciszy szpitalnych korytarzy, w martwocie mieszkania, którego nikt nie odwiedza, nawet w szumie cyfrowej rzeki danej płynącej przez nasze komputery i głowy. Nasłuchujemy więc słowa krzyża, bo jest pełne miłości.

Tytuł „Słowo Krzyża” towarzyszy pasjonistów Polsce od lat siedemdziesiątych zeszłego wieku, ponieważ wówczas o. Michał Stolarczyk CP zaczął „wydawać”, przepisując na maszynie, pismo przeznaczone dla wąskiego grona swych polskich współbraci. Jego dzieło kontynuowali o. Paweł Lubecki CP i o. Jerzy Chrzanowski CP. Było to pismo skromne jeśli chodzi o stronę techniczną, ale bardzo ambitne, jeśli chodzi o treść i rolę, którą odgrywało: informowało, uczyło, przybliżało ważne dla duchowości Zgromadzenia postacie i idee, prezentowało twórczość poetycką zakonników. Ostatnia dekada XX w. zdawało się, że w świecie komputerów, wolności druku, a później Internetu nie będzie już miejsca dla czegoś tak niszowego, jak pismo naszej prowincji zakonnej.

W latach 2007-2016 „Słowo Krzyża” ożyło jednak, choć w zupełnie nowej formie: jako rocznik naukowy poświęcony teologii pasyjnej, duchowości i historii Zgromadzenia, ale też chętnie podejmujący studia nad cierpieniem ludzkim i Boskim w różnych aspektach kulturowych. Reformy dotyczące przyznawania czasopismom naukowym punktacji, które zdecydowały o dowartościowaniu jednych tytułów i marginalizacji innych, spowodowały, że ten kształt „Słowa Krzyża” okazał się nie do utrzymania, jeśli chodziło o zachowanie poziomu naukowego, a nie tylko szyldu.

Zaczyna się nowe życie „Słowa Krzyża”: tym razem jako pisma przeznaczonego dla dość szerokiego grona odbiorców, ale nie dla odbiorcy masowego. Nowe „Słowo Krzyża” będzie przeznaczone dla grona osób, które w duchowości Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa odkryły drogę dla siebie: swe życiowe powołanie (osoby konsekrowane w zgromadzeniach wywodzących się z ducha św. Pawła od Krzyża: zakonnice i zakonnicy), źródło życiowej inspiracji (członkowie Rodziny Matki Pięknej Miłości, Bractwa Czarnego Szkaplerza) oraz tych, którzy duchowość tę kultywują bez odwoływania się do formalnych grup i instytucji (jak chociażby ci, którzy okresowo lub na stałe zetknęli się z Małą Akademią Krzyża, ze Szkołą Mądrości Krzyża, z Warsztatami Biblijnymi i całym mnóstwem form duszpasterskich realizowanych przy naszych ośrodkach). To ogromna rodzina ludzi o sercach zranionych, nieraz złamanych, ale opatrzonych Bożą miłością i gotowych służyć innym darami tej miłości. Do nich, do Was adresowane jest to nowe „Słowo Krzyża”. Oby służyło jak najlepiej gromadzeniu tej rodziny i wzmacnianiu spajających ją więzów.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.