Scroll Top

Specjalny ślub – Katecheza

Specjalny ślub, wyjątkowy i inspirujący - Katecheza 8
Pozwólcie, że rozpocznę trochę prowokacyjnie: czy nadszedł czas, abyśmy przestali nazywać wyjątkowy ślub Pamięci Męki czy Poświęcenie Męce, czwartym ślubem? Odwołując się do konsekracji Męce Pańskiej czy Memoria Passionis, która zawiera kwintesencję naszej posługi, ślub ten nie jest wymieniony na czwartym miejscu ani w Konstytucjach Zgromadzenia zatwierdzonych w 1984 r., ani w Formule profesji zakonnej (Konst. 96). W obu miejscach znajduje się na
pierwszym miejscu. Konstytucje nr 5 i 6 wyraźnie o tym mówią, jak również te, które odnoszą się do rad ewangelicznych. Taka kolejność została przedstawiona jeszcze w formule przed reformacyjnej wersji Profesji Soboru Watykańskiego II oraz w poprzedniej wersji
reguły.

“Kościół powierzył naszemu Zgromadzeniu istotną część swojej misji apostolskiej, tj. uczynić owocną miłość Chrystusa objawiającą się wyraźnie w Jego męce, aby jej pamięć wiecznie żyła i była sprawowana.” (por. Konst. 62)

“Prowadzeni przez Magisterium Kościoła i inspirowani przez naszą konsekrację męce Pańskiej, staramy się, aby nasze życie i nasz apostolat były prawdziwymi i wiarygodnymi znakami sprawy sprawiedliwości i godności ludzkiej.” (por. Konst. 72)

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.