Scroll Top

Spotkanie prowincji

W dniach 20-21 kwietnia odbyło się doroczne spotkanie zakonników naszej prowincji. Ze względu na obostrzenia epidemiczne miało ono charakter spotkania hybrydowego – tylko część zakonników była obecna w naszym klasztorze w Sadowiu, a reprezentanci większości wspólnot uczestniczyli poprzez transmisję on-line.
Tegoroczne spotkanie było poświęcony ważnym wyzwaniom, przed którymi stoi nasza prowincja w kontekście zbliżającej się XIX Kapituły Prowincjalnej.

Uczestnicy pierwszego dnia mogli wysłuchać relacji Przełożonego Prowincjalnego oraz podjąć dyskusję w pięciu obszarach dotyczących życia i misji pasjonistów: personalnych, materialnych, duchowych, prawnych i ekonomicznych. Ponadto zapoznali się z sytuacją naszych współbraci na Ukrainie i mogli poznać lepiej prowadzone tam dzieło, jakim jest Dom Miłosierdzia.

Drugiego dnia obrady były skoncentrowane na działalności apostolskiej. Dokonano przeglądu i analizy prowadzonych dzieł apostolskich w naszej Prowincji w kontekście zmniejszającej się liczby zakonników przy jednoczesnym wzroście zainteresowania poszczególnymi dziełami.

W czasie spotkania podjęto decyzje dotyczące sposoby przygotowania do XIX Kapituły Prowincjalnej, oficjalnie uznano Dom Miłosierdzia w Smotryczu za Ukrainie za dzieło charytatywne naszej Prowincji oraz powołano fundusz wsparcia dla dzieł pasjonistów na Ukrainie, potwierdzono istnienie Domu Rekolekcyjnego w Sadowiu pod wezwaniem Opieki św. Józefa, zaproponowano połączenie naszych wydawnictw ciągłych w jeden prowincjalny biuletyn, przeniesiono odpowiedzialność za Bractwo Czarnego Szkaplerza i Czarny Szkaplerz na Sekretariat Prowincjalny w Warszawie.

Pomimo wielu stojących przed pasjonistami wyzwań udało się podjąć szczery i konstruktywny dialog, który jest istotną częścią weryfikacji naszego życia zakonnego. Daje też nadzieję na podjęcie ważnych, chociaż trudnych decyzji na zaplanowanej na przyszły rok kapitule prowincjalnej.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.