Skip to main content Scroll Top

XX Kapituła Prowincjalna: odpowiedzialność za dziś i jutro (dzień 4)

Czwartego dnia XX Kapituły Prowincjalnej Pasjonistów w Sadowiu poruszono kilka istotnych dla Zgromadzenia kwestii.

Podczas sesji tego dnia szczególną uwagę poświęcono sytuacji na Ukrainie oraz przyszłości obecności pasjonistów w Chmielnickim, wskazując nowe możliwości wykorzystania posiadanego domu i rozwoju duszpasterstwa. Omówiono także kwestie prawne oraz sprawy związane z apostolatem, w tym regulaminy wspólnot i inicjatywy dotyczące ujednolicenia stron internetowych prowincji.

Dar i odpowiedzialność

Podczas porannej Mszy św. o. Artur Klucznik zauważył, że każdy wybór związany z Wolą Bożą jest darem, ale niesie też ze sobą odpowiedzialność. „Przyjęcie i uczestniczenie w darze wiąże się z odpowiedzialnością” – mówił.

Odnosząc się do „odpowiedzialności” sprecyzował, że jest nią dla pasjonistów troska o swoje powołanie i Zgromadzenie.

Zapytał następnie o dar – jak go właściwie przyjąć i rozwijać. Stwierdził: „na ile będziemy utożsamiać się z Założycielem, na tyle będziemy żyć otrzymanym darem”.

Chmielnicki – nowe możliwości dla obecności pasjonistów na Ukrainie

Pierwszą sesję Kapituła poświęciła sprawie Ukrainy. Szczegółowo zreferowano panującą tam obecnie sytuację oraz przedstawiono możliwości, które stają przez wspólnotą pasjonistów.

W 2022 roku pasjoniści nabyli dom w Chmielnickim, który w dłuższej perspektywie stanowi ważną inwestycję dla przyszłości zgromadzenia na Ukrainie. Pierwotne plany zakładały utworzenie w nim przedszkola oraz kaplicy, jednak trwająca wojna znacząco utrudniła realizację tych zamierzeń. Wzrost kosztów, problemy z wykonawcami oraz trudności organizacyjne sprawiły, że projekt został czasowo zawieszony, choć sam budynek nadal wymaga utrzymania.

W odpowiedzi na obecną sytuację pojawiła się propozycja tymczasowego wykorzystania domu jako akademika dla studentów. Takie rozwiązanie pozwoliłoby nie tylko zagospodarować przestrzeń, ale również zapewnić jej samowystarczalność finansową oraz stworzyć miejsce formacji i wspólnoty dla młodych ludzi.

Równocześnie prowadzone są rozmowy dotyczące utworzenia nowej placówki zakonnej na rozwijającym się osiedlu w Chmielnickim. Podkreślano, że rozwój miast oraz zmiany demograficzne sprawiają, iż Chmielnicki staje się miejscem o dużym potencjale duszpasterskim. Nowa placówka mogłaby w przyszłości stać się ważnym centrum działalności pasjonistów na Podolu.

Kapituła, po zapoznaniu się z aktualną sytuacją i perspektywami, wyraziła poparcie dla dalszych działań, widząc w Chmielnickim istotny kierunek rozwoju misji zgromadzenia na Ukrainie.

Prawne uregulowania

Kapituła zajęła się także ważnym kwestiami prawnymi, dotyczącymi m.in. testamentów zakonników.

Apostolat

Podczas kolejnej sesji zajęto się kwestiami związanymi z działalnością zakonników. O. Jakub Barczentewicz podjął się omówienia opracowanego regulaminu Rodziny Matki Pięknej Miłości, a także regulaminu domu rekolekcyjnego w Sadowiu. Następnie br. Daniel Drumiński podjął się zreferowania propozycji ujednolicenia stron internetowych prowincji pasjonistów.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.