Scroll Top

Obłóczyny i śluby zakonne

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Przasnyszu w klasztorze pasjonistów odbyło się kilka ważnych wydarzeń. Najpierw w kaplicy zakonnej uroczystość obłóczyn, czyli założenia habitu przez dwóch postulantów. Następnie w kościele podczas Mszy świętej dwóch nowicjuszy złożyło pierwsze śluby zakonne, a dwóch kleryków je odnowiło.

O godzinie 9.00 w klasztornej kaplicy podczas wspólnotowych modlitw dwóch postulantów, Vadim i Jędrzej, przywdziało habit pasjonisty.

W homilii przewodniczący obrzędowi o. kons. Waldemar Linke wskazał, że habit staje się znakiem Chrystusa nie przez sam fakt noszenia go, ale dopiero w zetknięciu z konkretną sytuacją, kiedy to zakonnik w sposób autentyczny świadczy o Chrystusie. Wtedy znak habitu nabiera znaczenia.

W czasie ceremonii obłóczyn, oprócz habitu postulanci otrzymują także na barki krzyże, a na głowy korony z cierni, aby pamiętali, że ich pierwszym nauczycielem jest Chrystus Ukrzyżowany oraz by nie bali się podejmować dla Jego Imienia trudów i wyrzeczeń. Następnie przewodniczący tej ceremonii, o. kons. Waldemar Linke, przekazał nowych nowicjuszy pod opiekę mistrza nowicjatu, o. Jana Koziatka. Od dziś przez cały rok nowicjusze pod okiem ich mistrza będą zapoznawać się z historią i duchowością Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, zgodnie z naszymi Konstytucjami (p. 89):

Nowicjat stawia sobie za cel pomoc kandydatom w lepszym rozeznawaniu sensu powołania Pasjonistów, w doświadczeniu sposobu życia w Zgromadzeniu, w przyswojeniu sobie jego ducha i apostolskiego poświęcenia.

Nowym nowicjuszom gratulujemy i pamiętając o nich w modlitwie życzymy im wytrwałości w rozpoczętym przez nich roku próby.

O godzinie 11.00 w klasztornym kościele została odprawiona Msza święta, w czasie której odbyły się śluby zakonne złożone na ręce o. kons. Waldemara Linke. Najpierw dwóch nowicjuszy, Piotr Karczmarz i Damian Zalewski, złożyło swoją pierwszą profesję zakonną, a po nich dwóch kleryków, Artur Klucznik i Daniel Drumiński, odnowiło swoje śluby złożone w tym samym miejscu rok temu. Wszyscy, zgodnie z przewidzianą formułą, ślubowali ściślej konsekrować się Chrystusowi Ukrzyżowanemu i dokładniej iść Jego śladami, oraz usilniej rozważać mękę Pańską i szerzyć jej pamięć słowem i czynem, jednocześnie ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo według Reguły i Konstytucji Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.

Neoprofesi otrzymali także Regułę i Konstytucje, aby „przez wierne ich zachowywanie mogli osiągnąć doskonałą miłość”; godło Męki Pańskiej, „jako znak na serce, by nauczyli się czcić wewnątrz to, co będą nosić wyrażone na zewnątrz”; oraz wizerunek Ukrzyżowanego, w którego mają się zawsze wpatrywać.

Naszym młodym współbraciom serdecznie gratulujemy i powierzamy ich Bogu w naszych modlitwach.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.