Scroll Top

Rozpoczęcie jubileuszu w naszej Prowincji

W dniu 8 grudnia 2020 r. w klasztorze pasjonistów w Przasnyszu rozpoczęły się oficjalne obchody Jubileuszu 300-lecia Pasjonistów w Polskiej Prowincji pw. Wniebowzięcia NMP. Ze względu na związane z pandemią obostrzenia, miały one symboliczny charakter braterskiego spotkania i wspólnej modlitwy. O godzinie 15.00 w sali o. Bernarda, w klasztorze odbyła się konferencja przybliżająca postać św. Pawła od Krzyża – Założyciela Zgromadzenia Męki Pańskiej. Uczestniczyli w niej pasjoniści i siostry pasjonistki św. Pawła od Krzyża. Nagrania konferencji zostały także udostępnione on-line
(patrz poniżej)

O godzinie 17.00 Nieszporom Maryjnym i Mszy św., rozpoczynającym tradycyjne “Odpusty”, przewodniczył J. E. Ks. Bp Piotr Libera – ordynariusz diecezji płockiej, która jako pierwsza w Polsce przyjęła pasjonistów blisko 100 lat temu. W słowie skierowanym do pasjonistów i wiernych zebranych w kościele oraz śledzących transmisję on-line, ksiądz biskup nawiązał do obchodzonej uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Od przeszło czterech wieków uroczystości ku czci Niepokalanej Przewodniczki gromadzą w Przasnyskiej świątyni rzesze wiernych, którzy w czasie oktawy uroczystości przychodzą wypraszać łaski dla siebie i swoich rodzin. Pośród licznych czcicieli Niepokalanej, którzy w przez nią zbliżali się do Boga, wymienił Sługę Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza – pasjonistę, szczególnego patrona na czas pandemii. Ksiądz biskup, nawiązując do przeżywanej przez nas trudnej sytuacji, podkreślił, że jubileusz pasjonistów przypada w godzinie krzyża, jak w czasie, gdy św. Paweł od Krzyża kładł podwaliny pod nasz instytut zakonny. Koresponduje z tym hasło roku jubileuszowego, które brzmi wdzięczność, proroctwo, nadzieja. Stawia ono pasjonistów blisko maryjnego “fiat” i blisko chrystusowego “pragnę” przez zbliżenie się do różnorakiej biedy współczesnego człowieka.

Po Mszy św. przed obrazem Niepokalanej Przewodniczki z Przasnysza, o. Łukasz Andrzejewski – prowincjał pasjonistów, zawierzył całą prowincję Niepokalanemu Sercu Maryi. We wstępie do tej modlitwy prowincjał powiedział: “W historii naszego Zgromadzenia Najświętsza Maryja Panna zawsze odgrywała ważną rolę przewodniczki po drogach wiary i wspomożycielki w trudnych doświadczeniach. Św. Paweł od Krzyża w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny otrzymał błogosławieństwo swoich rodziców przed przyjęciem zakonnego habitu i rozpoczęciem życia poświęconego całkowicie Bogu, na wzór Maryi ofiarowującej siebie w Jerozolimskiej Świątyni. Kiedy jego pierwsze plany zatwierdzenia Reguły dla nowego zakonu zostaną rozbite w pył, w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie szuka wsparcia i wyprasza światła Ducha Świętego na dalszą drogę. Również tam, przed wizerunkiem patronki Wiecznego Miasta składa ślub, że całkowicie poświęci się rozpamiętywaniu i głoszeniu Bożej miłości objawionej w męce i krzyżu Jezusa Chrystusa. Naśladując Założyciela, pasjoniści w Polsce uciekali się pod obronę Niepokalanej we wszystkich ważnych i przełomowych wydarzeniach naszej blisko stuletniej historii. Dziś także i My przed wizerunkiem Niepokalanej Przewodniczki, chcemy odnowić akt zawierzenia naszej prowincji zakonnej Jej Nieskalanemu Sercu”.

Z okazji jubileuszu Muzeum Historyczne w Przasnyszu przygotowało okolicznościową wystawę poświęconą trzem wiekom pasjonistów. Można ją oglądać w kruchcie przasnyskiego kościoła.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.