(patrz poniżej)
O godzinie 17.00 Nieszporom Maryjnym i Mszy św., rozpoczynającym tradycyjne “Odpusty”, przewodniczył J. E. Ks. Bp Piotr Libera – ordynariusz diecezji płockiej, która jako pierwsza w Polsce przyjęła pasjonistów blisko 100 lat temu. W słowie skierowanym do pasjonistów i wiernych zebranych w kościele oraz śledzących transmisję on-line, ksiądz biskup nawiązał do obchodzonej uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Od przeszło czterech wieków uroczystości ku czci Niepokalanej Przewodniczki gromadzą w Przasnyskiej świątyni rzesze wiernych, którzy w czasie oktawy uroczystości przychodzą wypraszać łaski dla siebie i swoich rodzin. Pośród licznych czcicieli Niepokalanej, którzy w przez nią zbliżali się do Boga, wymienił Sługę Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza – pasjonistę, szczególnego patrona na czas pandemii. Ksiądz biskup, nawiązując do przeżywanej przez nas trudnej sytuacji, podkreślił, że jubileusz pasjonistów przypada w godzinie krzyża, jak w czasie, gdy św. Paweł od Krzyża kładł podwaliny pod nasz instytut zakonny. Koresponduje z tym hasło roku jubileuszowego, które brzmi wdzięczność, proroctwo, nadzieja. Stawia ono pasjonistów blisko maryjnego “fiat” i blisko chrystusowego “pragnę” przez zbliżenie się do różnorakiej biedy współczesnego człowieka.
Po Mszy św. przed obrazem Niepokalanej Przewodniczki z Przasnysza, o. Łukasz Andrzejewski – prowincjał pasjonistów, zawierzył całą prowincję Niepokalanemu Sercu Maryi. We wstępie do tej modlitwy prowincjał powiedział: “W historii naszego Zgromadzenia Najświętsza Maryja Panna zawsze odgrywała ważną rolę przewodniczki po drogach wiary i wspomożycielki w trudnych doświadczeniach. Św. Paweł od Krzyża w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny otrzymał błogosławieństwo swoich rodziców przed przyjęciem zakonnego habitu i rozpoczęciem życia poświęconego całkowicie Bogu, na wzór Maryi ofiarowującej siebie w Jerozolimskiej Świątyni. Kiedy jego pierwsze plany zatwierdzenia Reguły dla nowego zakonu zostaną rozbite w pył, w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie szuka wsparcia i wyprasza światła Ducha Świętego na dalszą drogę. Również tam, przed wizerunkiem patronki Wiecznego Miasta składa ślub, że całkowicie poświęci się rozpamiętywaniu i głoszeniu Bożej miłości objawionej w męce i krzyżu Jezusa Chrystusa. Naśladując Założyciela, pasjoniści w Polsce uciekali się pod obronę Niepokalanej we wszystkich ważnych i przełomowych wydarzeniach naszej blisko stuletniej historii. Dziś także i My przed wizerunkiem Niepokalanej Przewodniczki, chcemy odnowić akt zawierzenia naszej prowincji zakonnej Jej Nieskalanemu Sercu”.
Z okazji jubileuszu Muzeum Historyczne w Przasnyszu przygotowało okolicznościową wystawę poświęconą trzem wiekom pasjonistów. Można ją oglądać w kruchcie przasnyskiego kościoła.