Scroll Top

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Roberta Szawla CP

W piątek, 3 listopada, w kościele pasjonistów w Rawie Mazowieckiej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. o. Roberta Zdzisława Szawla CP.

Mszy św. i odprowadzeniu na cmentarz parafialny przewodniczył Ks. Bp Wojciech Osial.

Kazanie pogrzebowe wygłosił o. Paweł Wójcik CP. Wspominał: “Wszyscy zapamiętamy jego uśmiech i spokojną twarz. Od niego nikt nie odchodził przygnębiony, ale zawsze ze słowem nadziei.”

Po Mszy św. procesja ze Zmarłym udała się do nowego grobu Pasjonistów na cmentarzu rawskim.

 

Kazanie o. Pawła Wójcika CP:

O. Robert (imię chrzcielne Zdzisław) Szawel urodził się 12 sierpnia 1942 roku w Rawie Mazowieckiej. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w roku 1960, w wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa. Przywdziewając 3 września 1960 roku habit pasjonistów, przyjął imię zakonne Robert od Pana Jezusa Ukrzyżowanego.
Nowicjat odbył w Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego, zakończony złożeniem pierwszych ślubów zakonnych 18 września 1961 roku. Studia filozoficzne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Kapucynów w Łomży w latach 1961-1963. Studia teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym Pasjonistów w Przasnyszu, gdzie 27 lutego 1966 roku złożył profesję wieczystą. Sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjął 12 marca 1967 roku.
O. Robert w ciągu swojego życia kapłańskiego pełnił posługę wikariusza parafialnego, katechety, referenta powołań oraz przełożonego domu w Warszawie. Z polecenia władz zakonnych przez szereg lat zajmował się formacją kandydatów do zakonu jako spowiednik nowicjuszy i kleryków, wicemistrz i mistrz nowicjatu, dyrektor postulatu, junioratu i klerykatu.
W latach 1981-1984 i 1990-1994 pełnił funkcję konsultora prowincjalnego, a w latach 1984-1987 prowincjała. Posługiwał w klasztorach w Łodzi, Przasnyszu, Rawie Mazowieckiej, Warszawie, Wiśle i Kieźlinach. Był wychowawcą wielu pokoleń pasjonistów i duszpasterzem.
Ostatnie cztery lata życia przeżył we wspólnocie w rodzinnej Rawie Mazowieckiej. Odszedł do Pana w godzinach popołudniowych dnia 27 października 2023 roku w szpitalu w Łodzi
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.