Scroll Top

Zmarł o. Tomasz Wójciak CP

Z wielkim żalem informujemy, że dziś po południu zmarł nasz współbrat o. Tomasz Wójciak. Duszpasterz, misjonarz w RPA i wieloletni kustosz sanktuarium pasyjnego w Jaromierzycach w Republice Czeskiej. Ostatnio przebywał w naszej zakonnej infirmerii zmagając się z chorobą nowotworową, która nie odebrała mu jednak ewangelicznego ducha i apostolskiego zapału.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 28 kwietnia 2021 r. w kościele pasjonistów w Przasnyszu. O godzinie 11.30 – Różaniec, a o godz. 12.00 Msza pogrzebowa, po której doczesne szczątki o. Tomasza zostaną złożone w krypcie kościoła.

o. Tomasz Wójciak CP (1966 – 2021)

Urodził się dnia 14 września 1966 r. w Raciążu. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Raciążu i zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił w 1985 roku do postulatu Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (oo. Pasjonistów). Po dwóch latach rozpoczął nowicjat w Sadowiu-Golgocie, który zakończył złożeniem w 1988 roku pierwszych ślubów zakonnych. Po nich kontynuował studia teologiczne na Bobolanum w Warszawie. Profesję wieczystą złożył 14 września 1991 r. i tego samego dnia przyjął święcenia diakonatu. Na kapłana został wyświęcony po ukończeniu studiów dnia 29 czerwca 1992 r. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przez abpa Józefa Kowalczyka – Nuncjusza Apostolskiego.

Po święceniach kapłańskich przez sześć lat posługiwał w naszym klasztorze w Przasnyszu, angażując się w różne dzieła apostolskie. Już od czasu studiów pragnął podjąć pracę misyjną. Marzenie to udało się zrealizować w 1998 roku, kiedy to wyjechał do Republiki Południowej Afryki. Tam we współpracy z zakonnikami z prowincji św. Patryka (Irlandia) pracował w misji Maria Ratschitz (diec. Dundee).

Posługę misyjną zakończył w 2004 roku, w związku z wycofaniem się pasjonistów irlandzkich z tej misji. Po rocznym urlopie (rok sabatyczny), który spędził w Ziemi Świętej i Włoszech, został w roku 2005 skierowany do klasztoru pasjonistów w Jaromierzycach w Republice Czeskiej. Od roku 2010 był przełożonym tego klasztoru i proboszczem powierzonych pasjonistom parafii.

W roku 2014 zaczęły się jego problemy zdrowotne, które na przełomie 2015 i 2016 roku spowodowały konieczność hospitalizacji w Łodzi. Wykryty wówczas nowotwór i podjęte leczenie nie pozwoliły mu na powrót do Czech. Decyzją prowincjała został skierowany w październiku 2016 r. do wspólnoty zakonnej w Rawie Mazowieckiej. Pogarszający się stan zdrowia i podjęte leczenie skłoniły władze zakonne do przeniesienia go 1 października 2018 roku do naszej zakonnej infirmerii w klasztorze w Łodzi.

Przez ostatnie lata zmagał się z nawrotami choroby i podejmował wyniszczającą chemioterapię, ale pomimo wszystko nie tracił ducha. W tym czasie zaangażował się w promocję idei misyjnej w Polsce oraz przygotował i wydał książkę o św. Pawle od Krzyża w językach: polskim, czeskim i ukraińskim. Do końca zaangażowany w życie Zgromadzenia, swoje cierpienia i modlitwy ofiarowywał w intencji prowincji zakonnej. Zmarł w szpitalu w łodzi 24 kwietnia 2021 roku.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.